שיווי משקל

המסע לעבר האיזון בחיים

ברצלונה, We're not in Rome any more

ברצלונה, We're not in Rome any more

כשהחלטנו שוב לבלות את הקיץ בעיר גדולה, אבא שלי הסתכל עליי במבט רציני ואמר לי "רות, עם כל הכבוד, ברצלונה היא לא רומא". עם זה אני מסכימה, אף עיר היא לא רומא, לא בייחודיות שלה ולא במקום שהיא תופסת בליבי. 

על ברצלונה האמת, לא ידעתי הרבה. ביקרתי לפני כמה שנים, זכרתי רחובות שמחים ואווירת קיץ ויש חוף, מה רע?

אחרי שאנחנו פה כבר כמה שבועות ועוד רגע עוזבים, אני מנסה להבין יותר מה אני מרגישה כלפי העיר הזו שבחרתי לבלות בה את החודשיים המיוחדים של השנה. בהתחלה התאהבתי בה, אחר כך, כשהתחלנו יותר להסתובב, משהו הציק לי, משהו התחיל להרגיש מזוייף, חשבתי שאולי באמת טעינו ביעד שבחרנו לעצמנו, משהו הרגיש לא מדוייק.

אני חושבת שאלה החנויות. כיכר העיר הגדולה והמפוארת מוקפת חנויות מותגים ענקיות מכל כיוון אפשרי, ואלה ממשיכות גם לתוך הרחובות הראשיים. שפע מטורף ועומס חושי שפוגעים בהרגשת האותנטיות של העיר המקסימה הזו. חנויות בגדים זה סבבה, באמת. אני אישית לא מהמעריצות, אבל מבינה את מי שאוהבים להסתובב בחנויות, אבל מה שהולך פה מוגזם בצורה קיצונית. מה גם שישנם מספיק מרכזי קניות בכל רחבי העיר, אז למה לחרב את כיכר קטלוניה היפייפיה?

גם יש פה עוד משהו, שאני קצת פחות רגילה אליו מהערים האירופאיות שהכרתי. ברצלונה היא עיר די חדשה. כלומר, לא חדשה חדשה, היא פה אלפי שנים שנים ויחד עם זאת, מפתיע לגלות שלמרות מיקומה המרכזי, היא שיחקה תפקיד קטן, שלא לומר מינורי יחסית, בהיסטוריה האירופאית בכלל והספרדית בפרט.

הכוונה שהיא חדשה בקטע של המונומנטים שלה ומה שמעניין בה. יש את הרובע הגותי, שהוא העיר הרומאית המקורית שהייתה מוקפת חומה לפני מאות שנים. ואז העיר גדלה והתפתחה ולפני כ- 100 שנים חוותה את השיפוצים והעיצובים המודרניסטים של גאודי וחבריו. במאמץ להידמות לערים אירופאיות נחשבות, גם הוקמו עוד אתרים ברחבי העיר, כולל הסגרדה פמיליה שמושקעים בה אינספור משאבים כדי שתהיה הכנסיה המפוארת באירופה. אבל גם אז לא נחשבה עיר הנמל למעניינת או יפה במיוחד, עד שזכתה לארח את המשחקים האולימפיים לפני יותר מ- 30 שנה והתחילה להתייחס לעצמה ברצינות, לפנות את הנמל, לפתח חוף ים ולהתחיל ליפות ולסגנן את העיר.

ההיבט הכי בולט של הנושא, שתפס מהר מאוד את תשומת ליבנו, היה ההיעדרות הנוכחת של מונומנטים היסטוריים משמעותיים, למעט הקתדרלה של ברצלונה. למעשה, ככל שהעמקנו לחקור וללמוד ולסייר בעיר, ניכר היה שהתפתחות העיר והשלב שבו החלה לקנות את מקומה כמוקד עניין משמעותי, הוא ב-100 השנים האחרונות (בקירוב, אל תתפסו אותנו על השנה), כחלק מהמהפכה התעשייתית. הנושא חזר על עצמו שוב ושוב בסיורים והסברים על העיר, כאשר בכל נקודת עניין בעיר חזרו על עצמם לפי הסדר: היריד העולמי ב-1888, היריד העולמי ב-1926 וכמובן, האולימפיאדה ב-1992. 

האמת היא שקשה לנו להסביר למה זה בכלל הפריע לנו כל כך, אבל אולי בהתחשב בכך שמדובר בעיר אירופאית מאוד מתוקשרת ומתויירת, היו לנו ציפיות מסוימות להיחשף ולגלות את החשיבות ההיסטורית הנרחבת של העיר, וכנראה שקצת התאכזבנו לגלות שפשוט אין כזו, לפחות לא בהיסטוריה ארוכת הטווח.

אם לרגע זה נשמע כאילו התאכזבנו או לא נהננו מהעיר - זה ממש לא המצב! העיר מקסימה, יש לה קצב וקסם משלה, ובזמן הקצר שבו עברה "קפיצת גדילה" היא הפכה למרכז תרבותי חשוב שמרכז כמה זרמים מאוד מרכזיים באמנות ובאדריכלות המודרנית, ולמעשה ממש בה נוסד זרם ה"מודרניסטה" שהיה מעמודי התווך של זרם ה"אר-נובו" באדריכלות. 

אולי הדבר היחידי שאפשר להגיד בשביל לסכם את הנושא הזה, הוא שלמי שמצפה להרגיש שהוא הולך בין דפי ההיסטוריה, ברצלונה היא לא המקום לחוות זאת. לעומת זאת, למי שמחפש עיר מודרנית עם תרבות מקומית נוכחת (והקטאלנית מאוד נוכחת וקורצת למבקרים בעיר מכל פינה) מדובר בעיר עכשווית מאוד, ובאמת כנראה שברגע שמבינים את זה (אנחנו לפחות) ומתאמים עם עצמנו ציפיות, אפשר להתחיל באמת ליהנות ממנה.

אז לקח לי זמן להכיר את העיר באמת, להבין אותה, לגלות את פינות החמד שמתחבאות בה, את הקונדיטוריות המעולות, את השוקולד האיכותי, את האוכל הטעים, את התרבות השמחה, את הקלילות שמאפיינת אותה. 

גם זכינו לבקר השבוע בחגיגות פסטיבל גרסיה - Fiesta mayor de Gràcia - יש בברצלונה פסטיבלים שכונתיים שונים וזה של שכונת גרסיה הוא המפורסם והגדול ביניהם. למרות שהפסטיבל עצמו מושך תיירים מכל העולם, הוא מאורגן על ידי התושבים ועבור התושבים, וזה מורגש. הרחובות מקושטים לפי נושאים ייחודיים, מורגש שהושקעה מחשבה בכל פרט ובכל יצירה שהונחה שם, וגם גם יש תהלוכה מיוחדת שעוברת ברחובות. האווירה מחשמלת. המיצגים יפייפים, דוכני האוכל מיוחדים, האנשים שמחים, והכי חשוב - עמדות קוקטיילים שווים ממתינות לך בכל פינה (זה חשוב, כי חם, וצריך לא להתייבש 😉).

אז כדאי להגיע מוקדם, לפני שנהיה עמוס, אבל גם כדאי להישאר מאוחר, כשכל התאורה המיוחדת פועלת 😆 אז או שתגיעו פעם אחת להרבה זמן, או שתחלקו לפעמיים, פעם אחת מוקדם ופעם אחת מאוחר, העיקר שתגיעו, זה מגניב ממש. 

וזה עוד טיפ חשוב שכדאי ליישם - לפני שמגיעים לעיר חדשה, לחופשה קצרה או לשהות ארוכה, חפשו, מעבר לאתרים המרכזיים שחובה לבקר בהם, גם את האירועים הייחודיים שמתרחשים בה. אפשר למצוא את המידע באתרים הרשמיים של העיר וגם בבלוגים השונים ובאתרים של חברות התיירות הישראליות שפועלות במקום. בהרבה ערים מתקיימים אירועים ופעילויות בימים וחודשים שונים בשנה, ואם החופשה שלכם נפלה על כזה תאריך, שווה להיות שם ולהרגיש את העיר באמת.

עד הפעם הבאה,

אור ורות

 

 

דילוג לתוכן