שיווי משקל

המסע לעבר האיזון בחיים

שמורות הטבע של סיציליה

שמורות הטבע של סיציליה

הרושם העיקרי שיש לי כשאני חושבת על ארצות אירופאיות, כאלה שביקרתי בהן וכאלה שלא, הוא על הערים העתיקות, הסמטאות הצרות, ההיסטוריה הוותיקה, השווקים העשירים והכנסיות בכל פינה. טיולי טבע זה משהו שעוד לא יצא לי לחוות (חוץ מאתרים עיקריים ומפורסמים). והינה, אחרי יותר מחודש בסיציליה, אחרי שכיסינו את רוב הערים והיישובים במרחק עד שעתיים נסיעה בסביבתנו, יצאנו להכיר את שמורות הטבע של סיציליה.

שמורת הטבע Randello בדרום מערב האי

כן ,כן, אותה שמורה בה איבדתי את טבעת הנישואים שלי, אבל חוץ מזה היה שם נהדר!

שמענו על השמורה לראשונה מהעובדת הנחמדה בקונדיטוריה ברגוזה, היא המליצה על חוף הים בחום והבטיחה לי שרואים משם שקיעה. בהתלהבותי הרבה שכן לא ראיתי שקיעה כהלכתה מיום הגעתנו (אנחנו נמצאים רוב הזמן בצד המזרחי של האי וזריחות הן לא הקטע שלי, כלומר, לקום מוקדם זה לא הקטע שלי ????), ניסינו מספר פעמים להגיע לשם אבל איכשהו כל פעם סטינו. בשבת האחרונה, לאחר שני ימי טיול מתישים, הכרזנו על יום ים – קמים בבוקר, אורזים שתייה קרה, פירות ועוגיות והולכים לים עד שנמאס. אז איזה חוף בוחרים? יאללה, ננסה את חוף השמורה שאמור להיות מיוחד.

הגענו לשמורה מוקדם (יחסית, כן?) כדי לתפוס מקום בחניה החיצונית, הכניסה היא רגלית. מדובר בשמורת טבע יפייפיה וגדולה, הכניסה אליה לא עולה כסף, יש שומר בכניסה, מתחמי פיקניק, קמפינג, שירותים, ברזים ומקלחות. ישנה הליכה של כ- 10 דקות לחוף הים. כשהגענו לחוף, מיוזעים ותשושים אחרי שסחבנו איתנו את כל מה שאפשר להעלות על הדעת (כוללת צידנית מפוצצת שתייה), לא הבנו מה הקטע ועל מה המאמץ. אחרי שהתמקמנו, פתחנו שמשיות עם הפרדה אסטרטגית בין מתחם ההורים למתחם הילדות (טיפ חשוב!), נשמנו עמוק את אוויר הים והרוגע הכללי התחיל לחלחל אלינו. מכיוון שהחוף דורש מאמץ להגיע אליו – הוא לא עמוס, יש מרווח נשימה, הכל רגוע והים פתוח.

היה פשוט מעולה, שקט, רגוע (חוץ מהאנרגיות של הבנות שלנו, אבל זה תלוי בילדים שתביאו מהבית). חשוב מאד לדאוג תדאגו להביא איתכם את כל מה שתחפצו בו, בחוף עצמו אין אפשרות לרכוש דבר, אין רוכלים ואין פיצוציות או מסעדות. רגוע, כבר אמרנו?

בירה על החוף בשמורת Randello
בירה קרה, ים כחול, מה צריך יותר מזה?

שמורת הטבע Gole Alcantara Parco Botanico e Geologico במזרח האי

את השמורה גיליתי לגמרי במקרה, כשחיפשתי בגוגל את השם של שמורת רנדלו כדי לרשום את הפוסט בפייסבוק על איבוד הטבעת, אמיתי! רשמתי "שמורת טבע בסיציליה" בשורת החיפוש והגעתי אליה. השמורה ממוקמת בין הר הגעש אתנה לעיר טראומינה שבמרכז מזרח האי. מדובר בשמורה מסודרת שמרוכזת סביב נהר אלקנטרה שעוצמת הזרימה שלו, במפגש עם סלעי הבזלת יצרו קניון יפייפה.

לגוף שמפעיל את מגוון הפעילויות בשמורה יש אתר אינטרנט פעיל שמופיע בו מידע רב על כל מגוון הפעילויות בשמורה: https://www.golealcantara.it

למרות האתר ושליטתי הבסיסית בשפה האיטלקית, לא הצלחתי להבין לעומק את עלויות הפעילויות השונות. החלטנו להגיע בכל מקרה ולהבין במקום. מכיוון שבנותינו צעירות, כל פעילויות האקסטרים בנהר ממילא לא התאימו להן (מגיל 12 ואילך), אז אנחנו בחרנו באפשרות ששילבה טיול רגלי בחלק העליון של הקניון, היכן שניתן לצפות על הנהר מגובה ולהתרשם מצוקי הבזלת. הדרך מתחילה בגן בוטני חביב (גם אם משעמם משהו) ועוברת לשביל שהולך ממש על קצה המצוק מעל הנהר הזורם. בסיום הסיור הרגלי שנוח להליכה ומוצל ברובו, ירדנו במעלית לנהר עצמו (שזה מרענן לכשעצמו כשאת מגיעה מוכנה נפשית לעלות 200 מדרגות ומגלה שאין צורך)

הנהר עצמו כיפי יותר, המים קפואים (ואני מזכירה שהגענו באוגוסט), הזרם חזק ויחד עם זאת לאורך נתיב הזרימה יש בריכות נעימות ורגועות בעומקים משתנים, העמוקות שבהן מגיעות לכל היותר לגובה של כמטר אחד. כשמטיילים בין הסלעים עוברים בין  מפלים קטנים וסלעי ענק. רוב הנהר אינו מוצל, אך יש פינות בהן הצוקים יוצרים צל טבעי. מה גם שבגלל שיש חניה קרובה וממילא עיקר הירידה במעלית, היו מספיק אנשים שהגיעו מצויידים בשמשיות וצידניות ובילו את כל היום בשמורה. אני ממליצה להגיע מוכנים עם שתייה קרב בצידנית קטנה שנכנסת לתיק גב ועם סנדוויץ מפנק, להתמקם במקום מוצל ופשוט להנות.

אטרקציה נוספת שממוקמת בשולי השמורה הינה ה SPRAY PARK, משטח גדול עם מתקנים גדולים שמשפריצים מים בכל מיני דרכים, יש שם גם בריכה. האמת שהתלבטנו, זה היה נראה די סתמי ומיותר, הבנות ממש רצו ושאין בכוונתנו לכת לפארק מים "על אמת", החלטנו לפנק את הבנות וללכת גם לפארק. האמת? היה מדליק, אפילו אנחנו עשינו כמה סיבובים במתקנים המרעננים.
היה כיף ממש ומומלץ בחום, גם טבע, גם מים, גם כיף וגם (סוף סוף) לא דורש יותר מידי מאמץ פיזי ????

ה-Spray Park באתר Gole Alcantara
ה-Spray Park באתר Gole Alcantara

ביקשו ממני להזכיר מחירים, אז בגדול:

כשמגיעים לשמורה ישנה חניה – התשלום עליה הוא בגדר תרומה לפארק ולא חייבים לשלם. בעמדת הכרטיסים ישנו מחירון מאד מפורט, לא ברור לי למה לא מעלים אותו לאתר שלהם, בכל מקרה, בזמן שחיכינו בתור עברו בינינו עובדים (דוברי אנגלית!) עם מפה והסברים ונתנו מידע גם על מחירים.

פעילויות אקסטרים - לפי מה שראיתי, עלות פעילויות אלה נע על הציר שבין 16 ל- 40 יורו, תלוי בפעילות ובהרכב המשתתפים.

הסיור המשולב כפי שאנחנו עשינו: 30 יורו לכרטיס משפחתי (12 יורו למבוגר).
רק שימוש במעלית היורדת לנהר: 8 יורו לאדם
SPRAY PARK: עלות הכניסה היא 10 יורו, אך למי ששילם כבר על פעילות אחרת ישנה הנחה והמחיר הוא 5 יורו, וכרטיס משפחתי הוא 15 יורו.

סך הכל בילינו בשמורה 6 שעות והוצאנו 45 יורו.

שמורת הטבע La Riserva Cavagrande Del Cassibile בדרום מזרח האי

את ההמלצה על השמורה הזו מצאתי באחת מקבוצות המטיילים, לא היה יותר מידי מידע, רק כמה משפטים שסיפרו שיפה שם ושמדובר במסלול מעגלי של כחצי יום. חיפשתי קצת בגוגל, ראיתי בריכות טבעיות מרשימות, ראיתי שזמן הנסיעה יחסית קצר מאיתנו (יחסית, כן?) אז קמנו בשבת בבוקר ויצאנו.

מכיוון שהשמורה גדולה, גם כשמבקשים מגוגל לכוון אותך, זה לא תמיד מדוייק. נסענו לכיוון הכללי ומש במקרה שמנו לב לבחור שעומד עם פלייארים ליד פנייה שמאלה ומעליו שלט עץ שמפנה לשמורה, פנינו. שם נתקלנו בבחור נוסף שהפנה אותנו לחניה במטע עצי זית, ביקש 3 יורו, הוציא קבלה ונעלם. בעודנו חונים בחניה הריקה קלטנו שאין שום מוקד מידע מסביבנו ושבגדול – אין לנו מושג ממש מה קורה שם. הצלחתי למצוא את הבחור הנעלם שהסביר לי את הדרך לשמורה – בגדול? תעברו את הדיר במעלה ההר. ואז הגענו לרחבה גדולה, עם מפה ושני שלטים: דרך A ודרך B. אז בחרנו ב- A. מה שנקרא, את כל מה שלא ירדנו ועלינו יום קודם בשמורת אלקנטרה, קיבלנו פה.

אחרי שעה וחצי של ירידה מתונה ואז תלולה ואז מתונה שוב ועוד חצי שעה של הליכה ביער קסום (טוב, אותי הוא הקסים, את הבנות הוא הפחיד ואור רב עם הסנדלים שלו ... אז נישאר על קסום) שהייתה מלווה בתלונות כלליות ורצון לחזור כי יש לטאות וחרקים ואנחנו רוצים הביתה, פתאום ראינו אותן – את הבריכות! בהתחלה לא הבנו על מה הרעש, לא היה שם אף אחד, זה לא היה נראה כמו התמונות בגוגל, אין טיפה צל ומלא שפיריות.

שמורת Cavagrande, סיציליה
שמורת Cavagrande, סיציליה

אבל אחרי שהנחנו את התיקים, שתינו משהו קר, החלפנו לבגד ים, התחלנו לשוטט בין הבריכות וגילינו את כל היופי שלהן. המים זורמים, צלולים, הזרם עדין, יש מפלים קטנים, העומקים משתנים והבדלי הצבעים מהפנטים. גולת הכותרת היא ללא ספק "החור הכחול" (לא שם רשמי, אבל ככה זה נראה ומרגיש) - בריכה טבעית שנוצרה מחפירה מתמשכת של המים בסלע. אורכה בערך 20 מטר, העומק, נראה לנו לפחות, שמגיע ל-6 מטרים ואף יותר. המים קפואים ומרעננים בצורה בלתי רגילה והקפיצה לתוך הבריכה הזו היא משהו שפשוט אסור לוותר עליו.

קפיצת ראש לבריכה ב-Cavagrande
זה הולך להיות קררררררררר
הבריכה ב-Cavagrande
זה הרבה יותר קר ממה שזה נראה

היינו למטה בערך שעתיים, ואם לא החום הכבד והעלייה הצפוייה, יש מצב שהיינו נשארים שם עוד. מכיוון שכל האנשים שראינו מגיעים אחרינו הגיעו מהדרך השניה (B) בחרנו לעלות חזרה ממנה. העלייה הייתה הרבה יותר תלולה, ללא מדרגות טבעיות כפי שהיו בצד השני, ובסופו של דבר לקחה שעה בדיוק. בדיעבד יצא לנו טוב, הדרך הלוך הייתה מתונה יותר עם מדרגות וטיול ביער (שרק אני נהנתי ממנו, אבל היי 25% זה גם משהו) ואז עלייה תלולה ומהירה יותר. לדעתי בדיעבד הירידה במסלול B הייתה יכולה להיות לנו קשה יותר. בקיצור, לא משנה באיזו דרך תבחרו – בסוף תגיעו לאותו מקום ????

עובדת בונוס קצרה - מתברר שזה אחד הקניונים הטבעיים הגדולים באירופה!

טיפ חשוב לסיכום: אין כלום שם באיזור, אז תתארגנו על שתייה קרה ומשהו לאכול, כשתסיימו לעלות– תצטרכו את זה!

דילוג לתוכן