שיווי משקל

המסע לעבר האיזון בחיים

40

40

40. זה מה שרשום על הלוח של הקיר. סוגרים 40 ימים רומאיים. הנסיעות האלה שלנו, אלה הפעמים היחידות שהימים של יולי אוגוסט, הקרויים גם ימי החופש הגדול, עוברים לי כל כך מהר. זו גם אחת הסיבות שבחרנו בדרך הזו, כדי שהזמן הזה, שנהיה קשה ומעיק עם השנים, יהפוך לנעים וכיפי.

אז 40 ימים ברומא ולא כתבתי כבר הרבה זמן. היו כל מיני עניינים לא צפויים, שגם להם היינו פחות או יותר מוכנים. כי כמה ימים של עיכוב בתוך רצף של חודשיים זה משהו שאנחנו יכולים להתמודד איתו ברוגע, כי הרי הם רק פסיק מהמכלול הגדול.

אבל למה לדבר על הפחות זוהר? בואו נתרכז בכל מה ריגש, הפתיע ושימח אותנו פה, גם כדי שתהיה לי מזכרת וגם כדי שיהיה לכם כשתגיעו לפה. ברור שתגיעו לפה, רומא מהממת ונפלאה, באמת, גם החלקים התיירותיים שלה וגם הפחות מוכרים, הכל פה מעניין ויפה. אה ואפילו היה לנו גשם מבול באמצע היום!

שנתחיל?

המסעדה שהפתיעה

אמנם זה פוסט שאור כתב בפייסבוק, אבל רציתי לזכור אותו, אז מעתיקה לפה 🙂

לפני בערך 13 שנים, כשהיינו צעירים ויפים, נסענו לטיול ה"גדול" הראשון שלנו ביחד. במשך שבוע חרשנו את טוסקנה לאורכה ולרוחבה, עד שהגענו לרומא ל-4 ימים נוספים. מי שהיה כבר יודע, את רומא מכירים דרך הרגליים, וכך עשינו - הלכנו לכל כיוון אפשרי, ביקרנו בכל סמטה וכל רחוב. 

מכיוון שלצד היותנו צעירים, היינו גם קצת מוגבלים במשאבים, אז גם כשהחלטנו להשקיע בעצמנו ארוחת ערב במסעדה, היינו צריכים לבחור בקפידה. היו לנו 3 כללים פשוטים:

- אין תמונות של אוכל בחוץ

- תפריט מצומצם וממוקד

- מלצרים מבוגרים שבקושי מדברים אנגלית (קוראים לאחד מהם מריו או לואיג'י? בונוס!)

וכך, בערב האחרון שלנו החלטנו להשקיע במסעדה, בעודנו משוטטים תפס אותנו שלט משעשע, בחזית של מסעדה שענתה על כל הכללים שלנו. זו הייתה אחת הארוחות הכי טובות שאכלנו ברומא, או באיטליה בכלל. פשוטה, מקומית, טרייה - מעולה! 

לקחנו כרטיס ביקור כשעזבנו את המקום וקיווינו שהנסיבות יאפשרו לנו לבקר שם שוב יום אחד.

13 שנים עברו, הכרטיס כבר מזמן לא איתנו, לא תיארנו לעצמנו שנמצא את המקום הזה שוב בין אינספור המסעדות הרומאיות. ערב אחד, בעודנו משוטטים בשכונת טרסטוורה (כן כן, דייט שני ברומא, מרשים, לא?) תפס אותנו לגמרי במקרה שלט מוכר. מוכר מאוד. בדיקה קצרה בתיקיית התמונות בענן השאירה אותנו מופתעים. זה השלט! מה הסיכוי שזה המקום?? מצאנו!

אז ישבנו והזמנו וקיווינו שהזיכרון הרומנטי שלנו מהמקום היה מדויק. קצרה - וואו, כן! טוב כמו שזכרנו ואפילו יותר. סגירת מעגל קוסמית משהו 🙂

המקום: La Vita E N'Osteria Da Bobo

https://www.instagram.com/lavitaenosteria/

בתמונות - השלט מ-2009 ומ-2022. מצאו את ההבדלים

ומסקנה נוספת של מישהו שעוסק בפרסום ושיווק למחייתו: עקביות והתמדה לאורך זמן הם כוח!

טירת סנט אנג'לו - קלאס באפס מאמץ

אז אחרי שביקרנו באתרים המרכזיים והשלמנו את החוסרים שהיו לנו מפעם, נשאנו עינינו לעבר הטירה המפוארת שנמצאת בפאתי הותיקן, על גדות הנהר. כבר בדרכנו אליה, אור הצהיר בגאון שלא נכנסים ולא מטפסים, שראינו מספיק מוזיאונים והבנו את הרעיון, ואני מדברת על היותר מתעניין בהיסטוריה עתיקה מבינינו 😉.

ואז הגענו לטירת סנט אנג'לו, הבטנו עליה מבחוץ ורק נכנסנו לבדוק במה כרוכה הכניסה. העלות הייתה הגיונית, הבנות נכנסות חינם ואור כבר פתח את הגוגל…. אז הבנתי שההצהרה הקודמת בטלה ונכנסו לטירה 😆

האמת? הפתיעה. לעומת האתרים הגדולים הקודמים, הכל היה רגוע בתוכה. קצת היסטוריה, קצת דגמים, קצת אומנות, כזו שמעניינת אבל לא 'תוקפת' אותך. הכל בקטנה, בטוב טעם, מעניין, מרשים, אחל'ה נוף, אבל בלי מיליון אנשים ותורים ועומס. אז אם חשקה נפשכם בקצת תרבות והיסטוריה בלי כיתות רגליים מייגע, זה המקום לבקר בו.

והבונוס - כשיוצאים מהטירה ופונים שמאלה יש דוכנים מקסימים שכיף להסתובב בהם בדרככם לחפש את הפיצה הבאה.

Rome by Night - טיולי ערב

האמת שבקונספט הזה נתקלתי שהסתכלתי על כל מיני סיורים בעיר. מה הקטע? רומא יפיפייה בלילה, יש אווירה אחרת, גם החום פחות מעיק וגם כל האתרים החשובים מוארים ומרשימים במיוחד. בגלל המיקום של הדירה שלנו, שרחוקה ממרכז העיר ונדרשת לנו תחבורה ציבורית כדי להגיע לכל מקום, מה שלוקח יותר זמן עקב העבודות על הרכבת התחתית, נדיר שאנחנו מסיימים את ימי הטיול שלנו בחושך (השקיעה עכשיו מתחילה בסביבות 20:30). לכן החלטנו שאם אנחנו רוצים לראות את העיר בלילה, אנחנו צריכים לנוח כמו שצריך לפני (כי אנחנו כבר פחות צעירים ממה שהיינו 😆) ולצאת מאוחר. 

אז עשינו את זה, התחלנו בקולוסיאום ונתקלנו במירוץ מכוניות מגניבות, המשכנו לכיכר ונציה המרשימה, המשכנו לפנתיאון ומשם לפיאצה נבונה המלאה באמני רחוב. שם הבנו שנצטרך יותר מערב אחד כדי להנות מלילות רומא כמו שצריך וישר נעצנו עוד ערבים כאלה בלו"ז. 

אז עם כמה שרומא מרשימה ביום, חכו שתיראו אותה בלילה. אני מניחה שזה יותר פשוט כשלנים במלון במרכז העיר 🤭

מוזיאוני ילדים

הכל התחיל מזה שכשהגענו לרומא ביקשנו מהבנות שישבו על המחשב ויחפשו דברים שבא להן לעשות בזמן שאנחנו פה. הן כבר גדולות וזה רק תורם לכולם שהן תהיינה חלק במה שבוחרים לעשות. אז הן ישבו והגיעו אלינו עם מבחר של פארקי שעשועים ופארקי מים, שהם, איך לומר, פחות הדרך שמתחשק לאור ולי להעביר יום והמטרה פה היא שלכולם יהיה נחמד. אז הן חזרו לשולחן השרטוט וחזרו עם שני מוזיאונים מעניינים:

הראשון זה המוזיאון של ליאונרדו דה וינצ'י. מתברר שלא מדובר במוזיאון אחד, אלא במספר מבנים שבתוכם אותו מוזיאון שפזורים ברחבי רומא. בכולם הדגמים, שבחלקם מותר לגעת ולהתנסות, ושאר היצירות של האמן הדגול. הביקור במוזיאון נעים (וקריר), יש דגמים, יש הסברים, יש גם גוגל כי לאבא שלהן אף פעם לא מספיק מה שרשום (🤭) והביקור היה מוצלח ומומלץ.  

המקום השני פחות מוכר, נקרא "Explora - Il Museo dei Bambini di Roma" ונמצא במיקום יחסית מרכזי, שני רחובות מפיאצה דל פופולו לכיוון היותר מיושב. המוזיאון מיועד לילדים מלווים בהוריהם, וניתן להיכנס אליו כל שעתיים בערך כאשר רכישת הכרטיס לשעה מיועדת. כולם נכנסים ביחד ובפנים יש מגוון פעילויות, חלקן עם אוריינטציה מדעית, חלקן חישובית, חלקן חווייתיות. הכל מלווה בנשות שירות אדיבות ודוברות אנגלית ובכל אחת מעמדות הפעילות יש הסבר גם באיטלקית וגם באנגלית. אופי הכניסה למוזיאון מנטר כמות משתתפים וכך לא נוצר עומס יתר, על אותו עיקרון גם הזמן בפנים מוגבל לשעה וחצי, מה שמונע עומס יתר על ההורים 😉

בקיצור, הבנות ממש נהנו, היה מוצלח ומיוחד ואני ממליצה במיוחד למי שיש להם קצת יותר זמן ברומא, או שמחפשים פעילות כיפית לילדים בשעות החמות ופחות זורם להם פארק מים במרחק אוטובוס+רכבת+ג'אנק פוד (כי ג'אנק פוד באיטליה זה כבר ממש פשע!).

ואם כבר הבנות שלי ושיטוטיהן באינטרנט, קבלו אנקדוטה: 

לפני שטסנו, הבנות כבר מצאו את הגלידריה הזו שמגישה לך גלידה בצורת פרח, התלהבו, הראו לי ו… שכחו לשמור את האתר. מאז ועד שבוע שעבר ניסינו, חיפשנו, שוטטנו ברחבי האינטרנט, וכלום, לא נמצאה. ואז, בדרכנו לתחנת מטרו שטרם היינו בה, פתאום אני קולטת אותה: חנות יפה וצנועה, עומדת לה בשלווה בפינת הסמטה, עם שלטי גלידת פרח ענקיים שמכסים את חלונותיה. אז אכלנו גלידת פרח 😍
הקונספט מגניב, הטעם טעים, הילדות מאושרות, גם ההורים נהנו. שימו לב שבקטנה במחירון יש גלידת BIMBO, כלומר, גלידת ילדים, עולה יורו פחות, עדיין יש פרח 😉

עד הפעם הבאה,

צ'או, רות.

דילוג לתוכן